czwartek, 27 marca 2014

Wiosenne migawki

Oto kilka wiosennych prac, które wykonałam ostatnio z moimi dziećmi. Na szczególną uwagę zasługują ptaki na zielonej kartce A4. Dzień wcześniej malowaliśmy farbami akwarelowymi ptaki i przyklejaliśmy na szary papier. Dzieci malowały wg wzoru, na tablicy było przypięte zdjęcie danego ptaka, a pod spodem kolorowanka, żeby wiedzieli który obrazek to który ptak. Na tablicy zostało to na drugi dzień, rano w trakcie zabaw swobodnych chłopcy przyszli i poprosili czy mogą pomalować te kolorowanki co zostały. Zgodziłam się, patrzę co robią, a oni wyjmują farby, później kolorową kartkę i efekt widoczny na zdjęciu.
Poza tym wiosenne ptaki, ekologiczne krokusy i hiacynty;)










środa, 26 marca 2014

Konkursowo

Trochę mnie nie było, ale nie dlatego, że znów straciłam zapał, ale od dwóch tygodni walczę z zapaleniem gardła. Do pracy chodzę, ale zaraz po niej ląduję w łóżeczku i nie mam sił na nic. Dziś na szybko pokażę Wam prace, które zrobiliśmy na konkurs plastyczny. Swoją drogą niezłym wyzwaniem jest robienie w jednym czasie z każdym stolikiem innej pracy;)



wtorek, 11 marca 2014

Bazie kotki

Dziś wszystkie nasze działania oscylowały wokół wierzbowych kotków. Oglądaliśmy je w naturze przed szkoła, na ilustracjach dołączonych do "Bliżej Przedszkola", uczyliśmy sie piosenki "Wierzbowe kotki" (wyd. MAC "ABC Smyka"), graliśmy do niej na instrumentach, a na koniec wykonaliśmy prostą pracę plastyczną.




Candy

Moje pierwsze candy- trzymamy kciuki.

poniedziałek, 10 marca 2014

Przedwiośnie

Dziś rozmawialiśmy o przedwiośniu. Dzieci odgadywały zagadki, a ich rozwiązaniem były ilustracje z "Bliżej Przedszkola". Pracą plastyczną, którą wykonały dzieciaki były przebiśniegi. Druciki florystyczne zamontowaliśmy na plastelinie w plastikowych nakrętkach do tego na "czubek" plastelina i pestki dyni. Jeszcze troszkę trawki i przebiśniegi jak się patrzy:)



sobota, 8 marca 2014

Zegar

W ostatnim tygodniu mierzyliśmy się z upływającym czasem. Zmiany zegarów na przestrzeni czasu omówiliśmy na podstwie tablicy demonstracyjnej MAC ( do pakietu "Odkrywamy siebie", nie pamiętam do której klasy). Działania zegara uczyliśmy się na zegarze demonstracyjnym, który kiedyś kupiłam z wydawnictwa WSiP ( w pakiecie był też bardzo fajny termometr). Pierwszą pracę plastyczną wykonaliśmy metodą Edukacja przez ruch ( zmodyfikowana wersja zegara z książki Doroty Dziamskiej "Edukacja przez ruch: matematyczne obrazy w szkole"), a drugi to kalkowanie kolorowanki wydrukowanej z internetu, kolorowanie pastelami i robienie ramki z kół origami.









piątek, 7 marca 2014

Miesiące

Jak wiadomo przedszkolaki mają duży problem z zapamiętaniem nazw miesięcy i to we właściwej kolejności;) Tutaj z pomocą jak zwykle przyszedł mi mój ulubiony miesięcznik "Bliżej Przedszkola", a dokładniej scenariusz Moniki Majewskiej "Tańczące miesiące" (styczeń 2014). Znajdziemy w nim obrazki sylwet do wiersza "Dwunastu braci". Zanim przeczytaliśmy wiersz, zastanawialiśmy się z dziećmi jak ludzie odmierzają upływający czas, dzieciaki oczywiście wspomniały o zegarach ( o których mówiliśmy dzien wcześniej), zapytałam jak nazywamy 24 godziny, padła odpowiedź- doba, później oczywiście pytanie siedem dni to ile, jak nazywamy 28, 30 lub 31 dni. A ile miesięcy daje nam rok. 12 i tu właśnie rozpoczeliśmy rozmowę o właściwym temacie. Zapytałam jak ludzie orientują się w czasie, jak planują. Chodziło oczywiście o kalendarze. Obejrzeliśmy różne rodzaje (ścienne, kieszonkowe, książkowe). Następnie czytałam wiersz i dzieci po każdej zwrotce, dobierały sylwetę odpowiedniego miesiąca. Później dobierały podpisy, które zrobiłam z kartek bloku technicznego. Następnie dzieci losowały woreczki strunowe z rozsypanką sylabową lub literową (do pobrania ze strony BP) i działaniem matematycznym (to sprawiło im troszkę problemu). Gdy już ułożyliśmy miesiące we właściwej kolejności dzieci otrzymały odpowiednie instrumenty i grały do utworu A. Vivaldiego "Cztery pory roku". Następnie wykonały kartki z kalendarzy do wylosowanych miesięcy (podpowiedzią był plakat koło pór roku z BP). Na drugi dzień powtarzaliśmy nazwy miesięcy oraz z nimi ćwiczyliśmy (polecam książkę Marty Bogdanowicz i Małgorzaty Barańskiej "Dni tygodnia, pory roku i miesiące" wyd. Harmonia).













środa, 5 marca 2014

Czy jesteśmy sami w kosmosie?

W zeszłym tygodniu wraz z moimi przedszklakami odbyliśmy podróż w kosmos. Najpierw trzeba było sie do niej przygotować, dlatego urządziliśmy sobie zawody sprawnościowe oraz zapoznaliśmy się z teorią. Następnie trzeba było się odpowiednio ubrać. Dzieci wykonały kosmonautów z wklejonym swoim zdjęciem (szablon z czasopisma "Nauczycielka Przedszkola" luty 2014). Następnie zrobiliśmy rakiety z figur geometrycznych (wyprawka "ABC Smyka"). Wiadomo, że w kosmosie nie ma grawitacji, więc astronauci muszą być przyczepieni liną, żeby za daleko nie odlecieć. Urządziliśmy zawody na zbieranie kosmicznych kamieni( klocków). Dzieci rywalizowały ze sobą czwórkami, na każdym z boku dywanu było ustawione krzesełko z przywiązaną wełną tej samej długości i podczas trwania pierwszej zwrotki piosenki "Trzej kosmici" należało zebraż jak najwięcej kamieni, cały czas trzymając linki. Później przeliczaliśmy, porównywaliśmy itp. Zrobiliśmy również rakiety z papieru kolorowego i bibuły. Następnie spotkaliśmy ufoludki, które mówiły swoim dziwnym językiem (przed każdą sylabą dodawali sylabę "ka"). Dzieciom bardzo się ta zabawa spodobała i znakomicie sobie radzili z roszyfrowywaniem słów. Zaskoczyli mnie, bo brałam pod uwagę, że to zatrudne. A oni kazali mi już tylko tak do siebie się zwracać;) Zrobiliśmy portety napotkanych stworków (z gąbek kuchennych - pomysł z warsztatów Gabi Mrozickiej i leniwych ósemek, tym razem na wspólnych planetach- dużych arkuszach szarego papieru). Na koniec tygodnia, na podsumowanie dzieci zrobiły wielkie rakiety z kartonów, w których się mieścili. Żeby wrócić na Ziemię musieli zdobyć paliwo rakietowe. Każde dziecko odpowiadało na pytania podsumowujące wiedzę zdobytą podczas tego tygodnia. Wszystkim udało się wrócić;)