czwartek, 29 października 2015

Nasi pupile

 Oto kilka propozycji do prac plastycznych o zwierzętach domowych. Może komuś się przydadzą plakaty, pierwszy możecie znaleźć w "Nauczycielce Szkoły Podstawowej", a drugi w "Bliżej Przedszkola"



 Akwarium- na niebieskiej kartce dzieci przyklejają rybki i roślinki wycięte z papieru kolorowego. Rybki są ozdabiane cekinami. Dodatkowo przyklejone na plastelinie są muszelki (raczej te mniejsze, bo większe odpadają).











 Pieski w budach- kartki kolorujemy wałeczkiem pasteli (robimy falę do muzyki, na pauzę zmieniamy kredkę), następnie składamy origami na kształt budy, wklejamy czarne koło, a w nim pieska (origami z trójkąta).




 Pieski- wykonane z papierowego talerzyka i patyczka po lodzie. Praca bardzo fajna do wykorzystania w zabawach.


Koty i króliki




 Królik z odbicia dłoni

Koty- origami z koła


środa, 5 sierpnia 2015

Eksperymenty

Zauważyłam na fb, że nauczyciele często pytają o to skąd czerpać pomysły na proste eksperymenty z dziećmi, dlatego postanowiłam zebrać tutaj literaturę, z której ja korzystam.
Moje eksperymentowanie zaczęło się od udziału w "Maratonie Artystyczny" w Tenczynku, gdzie Anna Krzempek prowadziła warsztat "Wybuchowe Laboratorium". Widzę, że teraz warsztat zniknął z oferty, ale zawsze możecie się o niego zapytać u źródła (CEiR).
Ania swoje pomysły przedstawiła na łamach "Bliżej Przedszkola" np tu znajdziecie eksperymenty związane z ciepłemoptykąelektrycznościądźwiękiemmagnetyzmempowietrzemwybuchami i wodą.
Wydawnictwo "Jedność" też ma w swojej ofercie kilka książek o tej tematyce. Jak uda mi się dokopać do tych, które ja posiadam (ale coś czuję, że nie będzie to niestety w najbliższym czasie) to je tutaj też wrzucę i krótko opiszę.
Najbardziej przypadła mi do gustu jednak propozycja programowa GK ZHP "Chcę wiedzieć więcej niż wiem, umieć więcej niż umiem". Znajdziecie w niej pomysły na eksperymenty ( i nie tylko). Wszystko jasno opisane ze zdjęciami. A co najważniejsze, możecie pobrać ją za darmo, w formie pdf tutaj.
Propozycję tą realizowałam z moimi zuchami przy okazji zdobywania sprawności "Chemika", jeżeli chcecie zobaczyć jak się bawiliśmy zapraszam do nas.

poniedziałek, 3 sierpnia 2015

Kreatywne kółka

Zaprezentuję Wam dziś zabawę poznaną na kursie trenerski "Edukacji przez Ruch". Każde dziecko ma 5 kółeczek tego samego koloru (staramy się aby w miarę możliwości każdy miał inny kolor). Zadaniem dzieci jest się tak powymieniać, aby mieć różne kółeczka. Ale uwaga! Żeby to zrobić trzeba używać zwrotów grzecznościowych czyli np "Przepraszam czy mogłabym się z Tobą wymienić. Dziękuję" albo "Proszę masz moje kółeczko, czy mogę prosić Twoje. Proszę. Dziękuję." itd. Gdy już każdy ma różne kółeczka to:
wersja trudniejsza - najpierw każemy dzieciom jest nakleić na kartkę, a dopiero później mówimy, że mają coś dorysować,  żeby powstał obrazek
wersja łatwiejsza- od razu mówimy, że trzeba będzie je wykorzystać w obrazku 
A oto prace moich dzieci




wtorek, 14 lipca 2015

Smoki

Może przy okazji wakacyjnych wycieczek do Krakowa, komuś się przydadzą. Smoki wg Edukacji przez Ruch - stworzone poprzez odrysowanie pięści.



czwartek, 28 maja 2015

Urodziny!

Obchodzicie w swoich grupach urodziny? My tak i to uroczyście. Przeważnie rano, dzieci rysują na wyciętych serduszkach laurkę dla jubilata. Bardzo często, dopytują, co kto lubi, żeby mu to narysować. Następnie jak robię do tego okładkę i spinam w "książeczkę". Śpiewamy mu "Dziś spotkanie na polanie" (Klanza) i "Sto lat". Dzieci ustawiają się w kolejce, składają życzenia i częstują się cukierkiem (przyniesionym przez osobę mającą urodziny). Ostatnie osoby w kolejce wręczają laurki i książeczkę (kupioną w Empiku, za całe 5 zł;)










wtorek, 14 kwietnia 2015

Pory roku

Szukając pomysłów na zabawy związanie z porami roku polecam zajrzeć do tej książki Marty Bogdanowicz. Znajdziecie w niej mnóstwo pomysłów na zabawy i ćwiczenia związane z porami roku, miesiącami i dniami tygodnia. Książki są właściwie dwie, w jednej znajdują się scenariusze zajęć, a w drugiej gotowe do kserowania karty pracy.
Omawiając pory roku często bawimy się w dopasowaniu stroju do pogody. Ja tu wykorzystuję tablice demonstracyjne z WSiPu (tylko teraz nie wiem czy chłopiec do ubierania jest w planszach dla starszych czy młodszych przedszkolaków). Te plansze są fajne ze względu na wielkość - A2. Albo z MACa, te są fajne bo są magnetyczne. A teraz dodatkowo dostępne są w promocji! Jak uda mi się wygrzebać z remontu to zrobię zdjęcia tych plansz.
A dodatkowo dzieci w swoich wyprawkach miały postacie dzieci i różne ubranka. Dałam im to do domu, żeby powycinały z rodzicami, bo było pełno szczegółów. Przez dwa dni dzieci ubierały postacie wg moich sugestii, co do pory roku. A ostaniego dnia losowały porę roku, przyklejały postać na kartce i dorysowywały odpowiednią scenerię. Nawet fajne prace z tego wyszły.






A na koniec dom i drzewo w różnych porach roku wraz z podpisami.

czwartek, 9 kwietnia 2015

Kalendarz 2014

Pomysły na zabawy z miesiącami znajdziecie tutaj. Pomysł ze zrobieniem kalendarza tak mi się spodobał, że w tym roku też postanowiłam go zrobić. Puste kartki do kalendarza znalazłam na jakieś stronie, gdzie można zamówić foto kalendarze. A oto co powstało z naszej pracy.